
Masaż Gua Sha podobnie jak inne sposoby na piękną i młodą skórę pochodzi z krajów azjatyckich. To właśnie tam już wiele lat temu dostrzeżono, że ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę. Wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji przekonać się o jego pozytywnych efektac,h wyjaśniamy jaki wpływ na skórę ma taki masaż oraz jak go poprawnie wykonać.
Z tego tekstu dowiesz się:
- jakie są zalety masażu Gua Sha
- jak poprawnie wykonać masaż za pomocą kamienia Gua Sha
- jakich kosmetyków warto używać podczas rytuału masażu Gua Sha
Masaż Gua Sha i jego zalety.
Kobiety z całego świata podziwiają gładką i promienną skórę Azjatek, na której ciężko dostrzec zmarszczki i inne niedoskonałości. Wobec tego trudno dziwić się, że sposób w jaki pielęgnują cerę, stał się wzorem do naśladowania. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest nie tylko używanie kosmetyków z dobrym składem, ale i regularny masaż.
Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się masaż Gua Sha. Co ciekawe nie jest on wcale "współczesnym wynalazkiem" – w Chinach wykonywano go już w XIV wieku. Wiele lat temu był polecany głównie jako masaż leczniczy pomagający w walce z bólem. Wierzono, że dolegliwości bólowe są spowodowane zastojem energii w ciele, a pocieranie skóry w trakcie masażu może pomóc w jej uwolnieniu.
Dziś masaż Gua Sha ceniony jest również za to, że poprawia stan skóry. Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie o jego efekty, wyjaśnimy skąd taka nazwa. Słowo "gua" tłumaczy się jako "skrobanie" a "sha" oznacza "zaczerwienienie". Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ zaleca się, aby wykonywać masaż Gua Sha do momentu, aż skóra stanie się lekko zaczerwieniona. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby ją podrażnić – naturalne zaróżowienie jest spowodowane tym, że podczas pocierania czoła i innych partii twarzy lub ciała pobudza się krążenie krwi.
Do masażu twarzy używa się specjalnej płaskiej płytki Gua Sha w kształcie nieregularnego serca (nazywanej również kamieniem Gua Sha). Z reguły jest zrobiona z kwarcu lub jadeitu. W tym momencie może pojawić się pytanie, dlaczego kamień Gua Sha przypomina nieregularne serce? Nie jest to wcale kwestia oryginalnego wyglądu a jego zastosowania. Każda strona służy do masażu innej części ciała, dlatego warto najpierw dowiedzieć się jak poprawie używać kamienia Gua Sha.
Jednak zanim przejdziemy do wyjaśnienia tej kwestii warto napisać kilka słów na temat efektów jakie przynosi regularny masaż kamieniem Gua Sha. Pocieranie skóry w odpowiedni sposób usprawnia przepływ limfy i krwi a tym samym:
- poprawia sprężystość skóry i jej elastyczność;
- rozluźnia mięśnie twarzy (co sprawia, że masaż twarzy płytką Gua Sha ma działanie relaksujące i polecany jest osobom narażonym na długotrwały stres);
- zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami;
- niweluje drobne zmarszczki;
- może poprawić owal twarzy;
- sprawia, że skóra ma piękny i wyrównany koloryt;
- stymuluje proces oczyszczania skóry.
Efekty masażu za pomocą kamienia Gua Sha wyglądają zachęcająco. Pytanie, czy można używać płytki Gua Sha w domu czy jednak lepiej zapisać się na masaż wykonany przez profesjonalistę? Masażer zrobiony z jadeitu lub różowego kwarcu można kupić bez problemu przez internet, lub w drogeriach, a następnie używać go do robienia domowego masażu.
Z drugiej strony masaż wykonywany w gabinecie kosmetycznym jest zazwyczaj dokładniejszy, dzięki czemu efekty pojawiają się szybciej. Z reguły trwa 1-1,5 godziny w przeciwieństwie do domowego masażu, który kończy się po kilkunastu minutach.
Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z masażu twarzy w domu. Warto włączyć go na stałe do planu pielęgnacji. Masowanie skóry płytką Gua Sha przynosi zachwycające efekty – pod warunkiem, że masaż będzie regularny i wykonywany w prawidłowy sposób.
Masaż Gua Sha - jak go wykonać?
Jak wykonać masaż twarzy kamieniem Gua Sha?
- Zacznij od dokładnego oczyszczenia skóry. Jeśli wykonujesz masaż wieczorem, pamiętaj również o demakijażu.
- Masaż przy pomocy kamienia Gua Sha zacznij od szyi. Niestety jest to często pomijana część ciała, ponieważ cała uwaga skupia się na odmładzaniu twarzy. To błąd, bo wraz z wiekiem skóra szyi staje się wiotka, traci jędrność – dlatego, jeśli chcesz cieszyć się młodym wyglądem, nie zapominaj o niej. Podczas masażu wykonuj posuwiste ruchy od obojczyków do żuchwy – powtórz je kilka razy, aby dokładnie wymasować skórę szyi.
- Kolejny krok to masaż skóry twarzy. Wykonuj ruchy na zewnątrz i delikatnie ku górze. Przesuwaj płytkę Gua Sha od skrzydełek nosa do kości jarzmowych, od kącików ust do ucha i od brody do kątów żuchwy.
- Wykonując masaż kamieniem Gua Sha nie zapominaj o okolicy oczu. Delikatne przesuwanie płytki po mięśniach znajdujących się w tym obszarze pozwala na zmniejszenie obrzęków i cieni pod oczami.
- Jednym z efektów masażu jest poprawa napięcia skóry. Wykorzystaj to, jeśli na Twojej twarzy lub szyi pojawiły się zmarszczki – pocieraj okolice twarzy, które chcesz odmłodzić.
- Zanim przejdziesz do wykonywania masażu, dowiedz się, do czego służą poszczególne strony płytki Gua Sha. Najdłuższy bok przeznaczony jest do pocierania szyi, czoła i policzków. Z kolei krótszym możesz masować również brzuch, talię, nogi i ręce. Co ze zgłębieniem? Świetnie nadaje się do masażu palców, nosa i podbródka.
- Rób masaż twarzy lub ciała przez minimum 5 minut (choć najlepiej, jeśli jedna sesja będzie trwała 8-10 minut). Każdy ruch powtórz przynajmniej 10 razy i pamiętaj, aby wykonać go w tym samym kierunku.
Kamień Gua Sha możesz trzymać w lodówce. Dzięki temu będzie chłodny, co ułatwi walkę z obrzękami. Pamiętaj również o tym, żeby dezynfekować go po każdym użyciu. Płytka Gua Sha to masażer wielokrotnego użytku, na którym z czasem gromadzą się bakterie i zanieczyszczenia. Jeśli kamień Gua Sha nie będzie regularnie czyszczony może przyczynić się do powstawania niedoskonałości lub infekcji.
Kosmetyki, których warto użyć podczas rytuału masażu Gua Sha.
W celu osiągnięcia pożądanych efektów warto pamiętać nie tylko o właściwej technice masażu. Cennym uzupełnieniem całego rytuału są odpowiednio dobrane kosmetyki. Masaż twarzy usprawnia przepływ krwi, dzięki czemu składniki aktywne w nich zawarte są lepiej wchłaniane. Takie połączenie daje lepsze efekty niż masaż lub kosmetyki stosowane osobno.
Pytanie, z jakimi kosmetykami warto połączyć masaż twarzy? Pierwszym krokiem, który należy wykonać jeszcze przed sięgnięciem po kamień Gua Sha jest dokładne oczyszczenie skóry i demakijaż. W związku z tym warto zaopatrzyć się w płyn, piankę lub żel do mycia twarzy, a także kosmetyki do demakijażu o delikatnym działaniu. O odpowiednie przygotowanie skóry na masaż pomoże zadbać np.:
- Płyn Micelarny Do Oczyszczania Twarzy i Demakijażu od Bioderma – nie zawiera alkoholu i substancji zapachowych. Za to ma w składzie wyciąg z ogórka, który pomaga złagodzić podrażnienia skóry.
- Płyn Micelarny Do Demakijażu Twarzy AVÈNE Cleanance – dokładnie, a zarazem delikatnie usuwa zanieczyszczenia i makijaż. Co więcej, ma działanie matujące i kojące.
- Preparat Do Demakijażu Twarzy i Oczu 3 w 1 VICHY Pureté Thermale – dzięki starannie dobranym składników wnika w głąb skóry i usuwa wszelkie zanieczyszczenia oraz resztki makijażu.
Kolejnym krokiem, który należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem masażu, jest aplikacja serum, kremu nawilżającego lub olejku. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednie podłoże i uniknąć uczucia nieprzyjemnego tarcia. Idealnym "podkładem" dla masażu twarzy Gua Sha będzie olejek z czarnuszki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym, olejek z nasion konopi o działaniu regenerującym i odżywczym lub olejek z pestek winogron, który wykazuje właściwości nawilżające i odmładzające.
Czy warto wykonywać masaż twarzy Gua Sha? Długa lista pozytywnych efektów to dowód na to, że tak! Oczywiście pod warunkiem, że pamięta się o regularnym masażu, właściwym wykonywaniu ruchów, dezynfekcji płytki Gua Sha oraz włączeniu do całego rytuału odpowiednich kosmetyków. Należy przy tym zaznaczyć, że nie każdy może skorzystać z takiego sposobu na poprawę stanu skóry. Masaż Gua Sha nie jest wskazany w przypadku poparzenia lub podrażnienia skóry. Przeciwwskazaniem są również stany zapalne i cera naczynkowa.
Bibliografia
- Nielsen A, Knoblauch N.T.M., Dobos G.J. et al. The Effect of Gua Sha Treatment on the Microcirculation of Surface Tissue: A Pilot Study in Healthy Subjects. EXPLORE, 2007, 3(5):456-466.
- Kaźmierczak A, Wcisło-Dziadecka D, Zmarzły N. Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych. Post N Med 2018; XXXI(1A): 61-64.
- Litwinek A, Zmysłowska W, Oczkowska U. NATURALNE OLEJE ROŚLINNE W PIELĘGNACJI SKÓRY. РОЛЬ ІННОВАЦІЙ В ТРАНСФОРМАЦІЇ ОБРАЗУ СУЧАСНОЇ НАУКИ (2020): 155.


Paulina Górska
Skończyła studia na Uniwersytecie Medycznym (studia I stopnia) i Uniwersytecie Medycznym w
Poznaniu (studia II stopnia).
Pasjonatka zdrowego stylu życia, autorka publikacji na temat zdrowego odżywiania, naturalnej pielęgnacji, suplementacji i ziołolecznictwa.