Kwas DHA

Bardzo istotne w życiu każdego człowieka jest szeroko rozumiane zdrowie. Aby zachować je w jak najlepszym stanie warto zadbać o jakość prowadzonego stylu życia. Głównymi elementami, które wpływają na styl życia jest jakość diety oraz suplementacja wspomagająca, uwzględniająca wszelkie składniki odżywcze, w tym różne grupy kwasów tłuszczowych Omega 3. Przyjrzyjmy się właściwościom, jakie oferuje kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kwas DHA - skąd pochodzi?
  • kwas DHA - właściwości i jego zastosowanie
  • gdzie znaleźć kwas DHA?

 

Kwas DHA - skąd pochodzi?

Kwasy DHA to grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w formie zwierzęcej i jednocześnie aktywnej biologicznie. Tak samo jak i inne grupy kwasów tłuszczowych, kwasy DHA wraz z EPA (kwasem eikozapentaenowym) tworzą Omega 3. Kwas DHA jest substancją, która jest w stanie być syntetyzowana w organizmie człowieka z użyciem różnych grup enzymów na bazie innych kwasów tłuszczowych, jakimi są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). 

 

 

Kwasy Omega 3 odpowiadają za wiele funkcji w organizmie człowieka. Mogą obniżać ryzyko wystąpienia depresji poporodowej, redukować stan zapalny, wpływać na równowagę hormonalną, wspierać matkę w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią i wiele
innych.

Kwasy DHA występują głównie w odzwierzęcych źródłach pokarmowych. Niezwykle bogatym źródłem DHA (Omega 3) są tłuste ryby morskie, owoce morza ale też oleje roślinne, siemię lniane, orzechy (w tym orzechy włoskie), tofu i algi morskie. Trzeba natomiast
jasno określić, że najlepszym źródłem Omega 3 są ryby morskie. 

 

 

Nie bez powodu oficjalne zalecenia sugerują spożywanie ryb w ilości około 1-2 porcji tygodniowo. Drugą opcją skutecznego uzupełniania kwasów Omega 3 są oleje roślinne, które mogą być dodawane do sałatek lub innych potraw w zależności od stosowanej obróbki termicznej.

Wszystkie wyżej wymienione produkty stanowią dobre źródło kwasów Omega, które sprawdzą u osób na dietach zbilansowanych oraz u tych stosujących diety roślinne.

 

Kwas DHA - właściwości i jego zastosowanie


Kwas DHA w ciąży - czy można stosować?

 

Kobiety ciężarne są szczególną grupą osób, które powinny silnie zadbać o właściwe odżywienie organizmu. To, co spożywają na co dzień, silnie wpływa na rozwój dziecka w życiu płodowym i to, jak potem dziecko będzie funkcjonowało w okresie poporodowym. Kwasy DHA wraz z kwasem eikozapentaenowym (kwas EPA) odpowiadają za utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży, szczególnie w III trymestrze, gdzie następuje gwałtowny rozwój płodu. 

Kobiety w ciąży zdecydowanie powinny rozważyć suplementację DHA i Omega 3, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu, rozwój psychomotoryczny, rozwój zdolności poznawczych i zredukować ryzyko powikłań okołoporodowych. Stosowanie kwasów Omega 3 u kobiet ciężarnych powinno być skonsultowane z lekarzem w celu doboru kwasu DHA w odpowiednich dawkach.

 

Kwas DHA

Jak kwasy DHA wpływają na rozwój dziecka?


Kwasy DHA to rodzaj kwasów Omega 3, które wspomagają prawidłowy rozwój płodu. Po urodzeniu, wpływają one na rozwój psychomotoryczny, który kształtowany już na poziomie niemowlaka ma ogromne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Warto mieć na uwadze również okres karmienia piersią, który korzystnie wpływa na kształtowanie zdrowia układu pokarmowego, prawidłowe ukrwienie mózgu. Po okresie karmienia redukuje się także ryzyko wystąpienia alergii.

Zawartość kwasów tłuszczowych Omega silnie kształtuje przyszłe zdrowie dziecka. Kwas DHA jest budulcem tkanki mózgowej, gdzie jest on zgromadzony w wysokiej ilości. Stężenie kwasu DHA w organizmie dziecka jest gwarantem poprawnego rozwoju narządów wewnętrznych i sprawnego wzrostu organizmu. Ponadto kwas DHA silnie oddziałuje na prawidłowy rozwój siatkówki oka.

Oficjalne zalecenia sugerują suplementację DHA w ciąży, aby odpowiednio wysycić organizm matki tym kwasem, aby później móc go dostarczać dziecku wraz z mlekiem matki. Ponadto ważne jest, aby kwas DHA wprowadzać do żywienia dziecka w postaci tłustych ryb morskich, olejów roślinnych.

 

Kwas DHA - jak wpływa na organizm osoby dorosłej?


W przypadku osób dorosłych, wysycenie organizmu w DHA ogrywa ważną rolę profilaktyczną. Aby dostarczać odpowiednich ilości kwasu DHA i kwas EPA, warto sięgać po produkty bogate w Omega 3.

Kwas eikozapentaenowy i kwas DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy poprawiają wiele parametrów zdrowotnych. Kwas DHA stabilizuje ciśnienie tętnicze, które w zależności od prowadzonego stylu życia może podlegać wahaniom, a to dalej skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia. Niedobory DHA niestety mogą sprzyjać wahaniom ciśnienia tętniczego, stąd też ważną rolą w jego profilaktyce jest dieta bogata w kwas DHA i Omega 3.

Jego niedobory (kwasu DHA) mogą sprzyjać pogorszeniu odporności i większej tendencji do infekcji bakteryjnych i nie tylko. DHA powinno podlegać w takich przypadkach regularnej suplementacji.

Kwas DHA ma także kluczowe znaczenie w regulacji hormonalnej. Jego niedobór może prowadzić do wahań w poziomie estrogenów, testosteronu oraz progesteronu, co w efekcie może skutkować większym stanem zapalnym i rozdrażnieniem wynikającym z wahań hormonalnych.

 

Kwas DHA a układ nerwowy


Odpowiednia ilość kwasu DHA sprzyja utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Warto pamiętać, że duża koncentracja tego kwasu występuje właśnie w tkance nerwowej, co gwarantuje właściwe odżywienie neuronów i sprawne pozyskiwanie energii do funkcjonowania tego układu. Istotne znaczenie w utrzymaniu szeroko rozumianego zdrowia mają także inne kwasy tłuszczowe. Wśród nich na uwagę zasługuje kwas alfa linolenowy (kwas ala), kwas eikozapentaenowy, które razem tworzą grupę Omega 3. 

Kwas DHA wraz z innymi są w stanie redukować incydenty stanu przedrzucawkowego, którego częstość występowania jest coraz większa w przypadku problemów z układem nerwowym. Suplementy diety są w tym przypadku nieocenionym sprzymierzeńcem zdrowia i stosowane regularnie korzystnie wpływają na utrzymanie homeostazy organizmu.

Kwas DHA posiada także korzystne działanie wobec redukcji objawów depresji. Odpowiada on za regulację poziomu neuroprzekaźników kluczowych w komunikacji na osi jelita-mózg i wpływających na samopoczucie danej osoby. Podobnie DHA działa w przypadku kobiet w ciąży, u których nagromadzenie bodźców stresowych może niekorzystnie wpływać na stan funkcji poznawczych.

 

Kwas DHA

 

Kwas DHA a układ krążenia


Suplementacja DHA to element, który powinien zostać wdrożony u osób z problemami z układem krążenia. Kwas DHA korzystnie wpływa na regulację poziomu lipidogramu, obniżając stężenie cholesterolu całkowitego. Ponadto stosowanie suplementów diety z DHA sprzyja redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów silnie zaangażowanych w proces zapalny w obrębie tętnic i żył. 

Nie czekaj i zadbaj o swoje zdrowie z pomocą jakościowych suplementów z wysoką zawartością kwasu DHA!

 

Gdzie znaleźć kwas DHA?


Najbogatszym źródłem kwasu DHA są tłuste ryby morskie. Wśród nich łosoś, dorsz, tuńczyk, śledź makrela, halibut. Ten kwas można także znaleźć w olejach roślinnych, m.in olej lniany, rzepakowy, sojowy. Poszukując kwasów DHA możemy także wybrać suplementy diety, które dostarczą nam odpowiednie zapotrzebowanie. 

 

Kwas DHA - podsumowanie


Kwasy Omega 3 to niezwykle istotny rodzaj kwasów tłuszczowych w zdrowiu człowieka. Odgrywają one bardzo istotną rolę w utrzymaniu zdrowia matki, zdrowia kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Zaletami stosowania kwasu DHA jest także jego szeroki wpływ na rozwój dziecka w okresie ciąży i po tym okresie. Ponadto znaczenie kwasu DHA jest nieocenione w przypadku codziennej profilaktyki zdrowotnej.

Dawkowanie kwasu DHA powinno zostać indywidualnie skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który dopasuje właściwą ilość względem parametrów zdrowotnych. Jest bardzo istotne z powodu potencjalnej możliwości przedawkowania Omega 3.

Suplementacja kwasami Omega 3 jest uznawana za bezpieczną. Osoby stosujące kwas DHA profilaktycznie, powinny stosować się do zaleceń odnośnie dawkowania przedstawionych na etykiecie produktu, natomiast kobiety w ciąży powinny stosować się do zaleceń lekarza.

 

 

Bibliografia:

  1. Szponar L., Rychlik E., Ołtarzewski M. Badania indywidualnego spożycia żywności i stanu odżywienia w gospodarstwach domowych. Prace Instytutu Żywności i Żywienia, Warszawa 2003.
  2. Czajkowski K., Czerwionka-Szaflarska M., Charzewska J., Chybicka A., Dobrzańska A. i wsp. Stanowisko ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozakeksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3. Standardy Medyczne. Pediatria 2010; 7: 729–736.
  3. Minns L.M., Kerling E.H., Neely M.R., Sullivan D.K., Wampler J.L. et al. Toddler formula supplemented with docozahexaenic acid (DHA) improves DHA status and respiratory health in a randomized, double-blind, controlled trial of US children less than 3 years of age. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2010; 82 (4–6): 287–93. 

Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.