ćwiczenia na celulit

Ćwiczenia na cellulit ud i pośladków to problem, który dotyka wiele kobiet. Najlepszym rozwiązaniem na zminimalizowanie cellulitu są regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna w ciągu dnia. Cellulit jest naturalną częścią ludzkiego ciała i dotyka nawet 80-90% ludzkości, a zwłaszcza kobiet. Grudki na nogach to częsta przyczyna gorszego samopoczucia u kobiet, zwłaszcza latem, gdzie dni są coraz cieplejsze. Jest ona normalnym zjawiskiem, mimo to, możemy zredukować jego ilość oraz wysmuklić nasze uda i pośladki.

W tym artykule dowiesz się:

 • czy można wykonywać ćwiczenia cellulit?
 • jakie ćwiczenia na cellulit na nogach?
 • jak rozbić cellulit?
 • jakie ćwiczenia na cellulit na siłowni?
 • po jakim czasie ćwiczeń znika cellulit?
 • jaki trening na cellulit?
 • czy ćwicząc zniknie cellulit?
 • co zrobić, aby zredukować cellulit?

 

Czy można wykonywać ćwiczenia na cellulit?


Oczywiście, że tak! Chociaż ćwiczenia na cellulit, mogą być przydatnym narzędziem w zminimalizowaniu cellulitu, nie mogą się go pozbyć całkowicie. Cellulit naturalnie występuje w ciele człowieka. Jednakże jest kilka sposobów, by go okiełznać. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wielostawowych ćwiczeń, a ćwiczenia siłowe będą w tym wypadku idealne.

 

 

Aktywność fizyczna wzmocni mięśnie pod cellulitem, co przyniesie wiele pozytywnych efektów ćwiczeń. Im wytrzymalsze są twoje mięśnie, tym lepiej się poradzisz sobie z cellulitem. Cellulit to nic innego jak podskórny tłuszcz, który tworzy grudki lub pomarańczową skórę. Występuje głównie na pośladkach i udach, wypełniając tkankę tłuszczową.

 

 

Zmniejszenie masy ciała oraz zwiększenie masy mięśniowej może przyczynić się do optycznego zmniejszenia widocznego cellulitu. Warto więc ćwiczyć, by lepiej wyglądać i czuć się lepiej. Im mniejszy procent tkanki tłuszczowej, tym mniejszy jest widoczny cellulit.

 

Jakie ćwiczenia na cellulit na nogach?


Każde ćwiczenia na cellulit należy poprzedzić rozgrzewką. Wykonując ćwiczenia, skup się na dobrej technice, a także, by odpowiednio napiąć mięśnie brzucha. Najlepsze ćwiczenia na cellulit, to ćwiczenia wielostawowe. Treningi na cellulit dawały oczekiwane efekty, tylko jeśli były wykonywane regularnie oraz towarzyszyła im odpowiednia dieta.

ćwiczenia na celulit

Podstawowe ćwiczenia na cellulit, jakie możesz wykonywać w domowych warunkach to:

 1. Przysiady — stań w lekkim rozkroku na szerokość bioder, napnij mięśnie brzucha, a następnie zejdź do przysiadu, skupiając się na pracy mięśni pośladkowych, wysuwając pośladki maksymalnie w tył. Głowa powinna stanowić integralne przedłużenie kręgosłupa. Kąt zgięcia między udem a podudziem powinien wynosić około 90 stopni. W zależności od stopnia zaawansowania możesz dodać obciążenie. Wykonujemy przysiad w 3 seriach po 10 powtórzeń, to bardzo skuteczne ćwiczenie dla każdego.
 2. Wymachy nóg w klęku podpartym - ćwiczenie wykonuj na jedną nogę, naprzemiennie, po przyjęciu pozycji wyjściowej w klęku podpartym, dłonie rozstaw na szerokość barków. Głowa stanowi przedłużenie kręgosłupa. Pamiętaj, aby brzuch i pośladki były napięte. Przyczyni się to do pracy zarówno ud, jak i mięśni brzucha, redukując komórki tłuszczowe. Unoszenie nogi powinno być kontrolowane, w miarę stopnia zaawansowania, możesz dodać ciężar.
 3. Wypady nóg w tył - przyjmij pozycję stojącą, a nogi ustaw w rozkroku na szerokość bioder. Należy wciągnąć brzuch. Wykonaj wypad jednej nogi w tył, obniż biodra. Jedna z nóg, którą wykonujemy krok w tył, pozostaje prosta natomiast druga noga, jest zgięta w kolanie. Ruch należy powtórzyć na każdą nogę, ćwiczenie wykonuj w 3 seriach, po 10 powtórzeń. W zależności od stopnia zaawansowania dodaj odpowiedni ciężar np. na kostkach.
 4. Mostek biodrowy - inaczej zwany glute bridge. Pozycja początkowa to leżenie na plecach, zachowując wyprostowane ręce wzdłuż ciała na szerokość ramion, blisko tułowia. Stopy kładziemy na podłodze, rozstaw powinien się znajdować na szerokość bioder. Kąt między udem a podudziem powinien mierzyć 90 stopni. Unosimy pośladki do góry, tworząc mostek biodrowy. Pamiętaj, głowa powinna stanowić przedłużenie kręgosłupa. Pośladek powinien dotykać podłoża w fazie końcowej. Wykonuj to ćwiczenie na cellulit w 3 seriach po minimum 10 powtórzeń. W późniejszym czasie możesz wykonać to ćwiczenie, podpierając się na palcach stóp z nogami rozstawionymi na trochę szerzej niż rozstaw bioder.
  Jak rozbić cellulit?
  Cellulit ud i pośladków można rozbić, używając również szczotek do masażu. Codzienne szczotkowanie pomoże przekrwić tkankę skórną, co przyczyni się do większej pracy skóry zarówno ud, jak i pośladków. Dodatkowo przyczyni się do poprawy elastyczności naszej skóry oraz zmniejszą obrzęki wywołane ćwiczeniami siłowymi.

Innym bardzo dobrym rozwiązaniem są kulki masujące oraz bańki masujące. Dzięki nim zachodzi poprawa wyglądu skóry, a dodatkowa terapia z kremem antycellulitowym wspomoże redukcję cellulitu. Wykonuj masaż codziennie, przez około 10 minut na nogę, a oczekiwane efekty będą większe, niż Ci się wydaje. Ruch powinien zachodzić od części dalszych do bliższych, np. od kolana do pachwiny ud. Pamiętaj, by odpowiednio dobrać rozmiar kulek i baniek masujących do rozmiaru i powierzchni masowanych nóg.

Cellulit wodny jest trudny do zniwelowania, a najważniejszą zasadą w walce z nim jest regularność!

 

Jakie ćwiczenia na cellulit na siłowni?


Ćwiczenia na cellulit na siłowni powinny być oparte na ćwiczeniach z ciężarem. Jeśli poradziłaś sobie z ćwiczeniami wymienionymi wyżej bez ciężaru, warto wdrożyć je na siłowni z obciążeniem.

Inne ćwiczenia na cellulit, jakie możesz wykonywać na siłowni to:

 • Hip thrust ze sztangą w lekkim rozkroku,
 • Przysiady sumo,
 • RDL,
 • Wykroki z kettlem.

Pamiętaj, że każde ćwiczenie rozpoczynamy od rozgrzewki. Najważniejszą zasadą w walce z cellulitem odgrywają ćwiczenia z wolnym ciężarem, gdzie ruch musi być kontrolowany, a akcentacja skupiona na wybranych partiach, np. prawidłowo wykonany przysiad powinien akcentować w głównej mierze mięśnie pośladkowe. Każda charakterystyka ćwiczenia powinna być dokładnie i sumiennie wykonywana, by pozbyć się cellulitu oraz tkanki tłuszczowej. Skuteczne ćwiczenia na cellulit to również poprawa kondycji fizycznej i lepsze ukrwienie ud i pośladków. Mięśnie wzmocnione poprzez uprawianie sportu pomogą Ci walczyć z pomarańczową skórką, a tkanka tłuszczowa zostanie zminimalizowana.

 

ćwiczenia na celulit

 

Ćwiczenia na celulit - po jakim czasie zauwazymy efekty?


Zwalczyć cellulit można na wiele sposobów, a pierwsze efekty można już zauważyć po 2 tygodniach. Nogi stają się jędrniejsze i silniejsze. Pamiętaj, że pokonać cellulit można nie tylko ćwiczeniami, ale i odpowiednią dietą i pielęgnacją ciała.

 

Ćwiczenia na celulit - jaki trening wykonać?


Trening na cellulit powinien być treningiem z obciążeniem. Im większa masa mięśniowa względem masy tłuszczowej na udach i pośladkach, tym cellulit będzie mniejszy. Najlepiej skupić się na ćwiczeniach dolnych partii ciała 3 razy w tygodniu.

Dobrze jest użyć obciążenia adekwatnego do możliwości, by technika została zachowana, a poprawne wzorce przodowały w naszym treningu. Również ćwiczenia aerobowe zniwelują tkankę tłuszczową. Najskuteczniejsze ćwiczenia na cellulit to regularne ćwiczenia na dolne partie.

 

Czy ćwicząc zniknie cellulit?

Cellulit jest naturalnie występującym zjawiskiem, zwłaszcza u kobiet. W miarę swoich możliwości oraz ilości wdrożonych ćwiczeń, a także pielęgnacji możesz go zmniejszyć i niemalże zniwelować. Od aktywności fizycznej zależy cała kondycja naszego ciała, a stosując skuteczne ćwiczenia na cellulit, na pewno zauważysz różnicę.

Pamiętaj, że każde ćwiczenie wykonuje się po rozgrzewce i aktywacji mięśniowej, by przygotować ciało na każde wyzwanie i trening.

 

ćwiczenia na celulit

 

Co zrobić, aby zredukować cellulit?


Redukcję cellulitu możesz zacząć, wdrażając aktywność fizyczną oraz stosując się do diety bogato-odżywczej. Dodatkowa pielęgnacja w postaci suchego szczotkowania czy masażu bańską chińska idealnie sprawdzi się, by wspomóc walkę z cellulitem.

Redukując cellulit ważne jest, by zachować regularność i sumienność w podejmowanych działaniach. To klucz do idealnie gładkiej skóry ud i pośladków.

 

Podsumowanie


Najskuteczniejsze ćwiczenie na cellulit to ćwiczenia skupiające się na dolnych partiach ciała. Ćwiczenia na cellulit powinny być wykonywane z pewnym ciężarem, w zależności od poziomu zaawansowania. Odpowiednia dieta i nawadnianie to elementy, które wspomogą Twoją walkę z pomarańczową skórką. Najważniejszym elementem

 

Źródła:

1. Raff AB, Kroshinsky D. Cellulitis: A Review. JAMA. 2016 Jul 19;316(3):325-37.

2. Emanuele E, Minoretti P, Altabas K, Gaeta E, Altabas V. Adiponectin expression in subcutaneous adipose tissue is reduced in women with cellulite. Int J Dermatol. 2011;50(4):412–416.

3. Gold MH. Cellulite – an overview of non-invasive therapy with energy-based systems. J Dtsch Dermatol Ges. 2012;10(8):553–558.

 

Mateusz Jageilski - Szczypik
Dietetyk kliniczny, Trener przygotowania motorycznego
Specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez zalecenia żywieniowe i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.