Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem. Dzięki niemu organizm jest naturalnie chroniony przed przegrzaniem. Każdego dnia gruczoły potowe wydzielają około 800 mililitrów potu. Człowiek najbardziej poci się pod pachami oraz na podeszwach stóp. Aby zmniejszyć to zjawisko, należy zastosować antyperspirant.
Czym jest antyperspirant?
Antyperspirant to kosmetyk przeznaczony do stosowania miejscowego w okolice ciała, które najbardziej się pocą. Dzięki zawartym w nim substancjom zjawisko potliwości zostaje zmniejszone dzięki zablokowaniu aktywności gruczołów potowych. Ponadto preparaty tego typu neutralizują nieprzyjemny zapach.
Działanie antyperspirantu polega na zablokowaniu przewodów wyprowadzających w gruczołach potowych oraz ich delikatne skurczenie. Dzieje się to, gdy substancje zawarte w kosmetyku zmieszają się z elektrolitami obecnymi w pocie. Ochrona tego typu trwa do momentu umycia skóry wodą z mydłem lub złuszczenia się naskórka.
Antyperspiranty neutralizują nieprzyjemne zapachy poprzez obniżenie wilgotności skóry pod pachą. Dzięki temu obecne na niej bakterie nie mają dobrych warunków do życia. Wówczas nie dochodzi do fermentowania potu, dlatego pozostaje on bez zapachu.
Antyperspiranty nie są tym samym, co dezodorant. Dezodoranty mają postać aerozolu (spray). Służą one wyłącznie do tego, aby neutralizować nieprzyjemny zapach i zwiększyć uczucie świeżości. Jest to możliwe dzięki alkoholowi, który zabija bakterie, a tym samym nie dopuszcza do fermentowania wydzieliny. Dezodorant nie zmniejsza aktywności gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie potu.
Jakie składniki są obecne w antyperspirantach?
W antyperspirantach są obecne takie składniki, jak:
- związki glinu,
- kompleksy glinowo-cyrkonowe,
- substancje o działaniu łagodzącym, nawilżającym lub odżywczym (np. wyciągi roślin, witaminy, minerały).
Stężenie składników aktywnych różni się między poszczególnymi antyperspirantami. Stąd również wynika różnica w ich skuteczności. Warto zwracać uwagę na skład. W kosmetykach substancje są wymienione w kolejności od tego, którego jest najwięcej. Należy unikać antyperspirantów zawierających aluminium oraz składniki przyczyniające się do powstania alergii (np. sztuczne barwniki).
Coraz częściej na rynku można spotkać również naturalny antyperspirant do ciała. Produkt tego typu zawiera wyłącznie substancje roślinne. Mogą to być: wyciągi z aloesu, woda różana (lub inna woda kwiatowa), ałun, a także puder bambusowy.
Jakie są rodzaje antyperspirantów?
Wyróżnia się:
- antyperspiranty w kulce (inaczej roll),
- antyperspiranty w sztyfcie,
- antyperspiranty w sprayu,
- antyperspiranty w kremie,
- antyperspiranty w żelu.
Rodzaj produktu należy dopasować do swoich preferencji oraz wygody. Najbardziej znane marki produkujące kosmetyki zmniejszające potliwość to: Bioliq, Etiaxil, Medispirant, Vichy, Iwostin. W swojej ofercie ma je także marka Dove.
Antyperspirant a bloker
Na rynku dostępne są również blokery. Są to kosmetyki, które działają nieco inaczej od antyperspirantów. Dzieje się tak ze względu na wyższe stężenia substancji aktywnych, dzięki którym możliwe jest blokowanie wydzielania potu.
Blokery po połączeniu z potem przekształcają się w żel, który blokuje ujścia gruczołów. Wnika on w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu jego działanie jest dłuższe i skuteczniejsze, niż w przypadku zwykłych antyperspirantów. Blokery są przeznaczone dla osób, które cierpią na nadmierną potliwość – defektem powodującym zwiększone wydzielanie wydzieliny w warunkach, które tego nie wymagają.
Dzięki przedłużonemu działaniu, bloker należy stosować raz na kilka dni. Nakłada się go zwykle na noc, po oczyszczeniu i osuszeniu skóry. Natomiast antyperspiranty służą do codziennego stosowania. Często nie są wystarczające u osób, cierpiących na nadmierną potliwość.
Jak stosować antyperspirant?
Antyperspiranty służą do codziennego stosowania. Zalecane jest, aby nanosić ich niewielką ilość na oczyszczoną i osuszoną skórę pod pachami. Należy odczekać kilka minut po kąpieli, ponieważ wilgoć utrudnia wchłanianie się kosmetyku. Tym samym może to obniżyć jego skuteczność. Warto pamiętać, aby stosować antyperspirant z umiarem. Nałożenie większej ilości preparatu nie zwiększy jego skuteczności.