Jest wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które możesz wykonać samodzielnie w domu. Bez specjalistycznego sprzętu i drogich kosmetyków. Jednym z nich jest szczotkowanie ciała na sucho, które stanowi połączenie masażu (relaksującego i usprawniającego przepływ krwi) oraz peelingu złuszczającego martwy naskórek. Na szczotkowanie ciała wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, aby cieszyć się gładką i jędrną skórą. Słyszysz o nim po raz pierwszy? W takim razie podpowiadamy, dlaczego warto dowiedzieć się więcej na ten temat i jak szczotkować ciało.
Z tego tekstu dowiesz się:
- czym kierować się przy wyborze szczotki do szczotkowania ciała na sucho;
- jakie są przeciwwskazania do szczotkowania ciała;
- jakie są zalety regularnego szczotkowania na sucho;
- jak w prawidłowy sposób wykonać szczotkowanie ciała.
Szczotkowanie na sucho - co warto o nim wiedzieć?
Jeśli słyszysz o szczotkowaniu ciała po raz pierwszy, być może nie masz najlepszych skojarzeń. Na myśl przychodzi Ci metoda, której daleko do łagodnej pielęgnacji, przynosząca więcej szkody niż pożytku? Nic bardziej mylnego – choć na pierwszy rzut oka nazwa "szczotkowanie na sucho" nie brzmi zachęcająco, ma wiele zwolenniczek i przynosi świetne efekty.
Zacznijmy od tego, na czym polega ta metoda pielęgnacji ciała. Szczotkowanie ciała to połączenie peelingu i masażu. Przy czym podczas jego wykonywania nie używa się żadnych kosmetyków – stąd określenie "na sucho".
Jak wybrać szczotkę do szczotkowania na sucho?
Wybór szczotek jest bardzo duży. W sprzedaży znajdziesz te zrobione z syntetycznego lub naturalnego włosia. Lepsze są te, które zostały wykonane z naturalnych materiałów np. włókna kokosa czy kaktusa. Charakteryzują się dość ostrym i twardym włosiem, który idealnie nadaje się do masażu pośladków, ud, łydek, brzucha.
Nie oznacza to, że musisz ograniczyć się do masażu ciała obejmującego wyłącznie dolne partie. Wręcz przeciwnie – za pomocą szczotki powinnaś wymasować również dekolt i ramiona. Choć masaż szczotką z twardym włosiem może być na początku mniej przyjemny. Zamiast z niego rezygnować, możesz na początku wybrać szczotkę z miękkim włosiem.
Kolejna kwestia to długość rączki. Szczotki przeznaczone do szczotkowania na sucho mają zazwyczaj okrągły lub owalny kształt i krótką rączkę. Nie ma to
większego znaczenia, jeśli chodzi o efekty szczotkowania. Za to sprawia, że używanie szczotki jest łatwiejsze.
Z kolei szczotka z długą rączką ułatwia dotarcie do trudniej dostępnych części ciała np. pleców. Z reguły używana jest do masażu ciała podczas kąpieli, ale nie jest to regułą. Szczotki z dłuższą rączką i miękkim włosiem możesz używać również do szczotkowania na sucho. Szczególnie jeśli wiesz, że Twoja skóra jest wrażliwa i łatwo ją podrażnić.
Oprócz szczotki możesz zaopatrzyć się również w specjalną rękawicę, którą wykonasz masaż ciała na sucho lub mokro.
O czym pamiętać przed i po masażu szczotką?
Gdy skończysz już szczotkowanie ciała na sucho, umyj szczotkę pod bieżącą wodą z delikatnym detergentem. Następnie odłóż ją tak, aby leżała włosiem do góry i mogła wyschnąć w naturalny sposób.
Jeśli masz już przygotowaną szczotkę do masażu, kolejne pytanie brzmi, czy powinnaś wykonać szczotkowanie na sucho przed czy po kąpieli? Najlepiej zrobić masaż szczotką około 5 minut przed a po wyjściu spod prysznica lub z wanny nałożyć balsam nawilżający. Szczotkowanie ciała na sucho pobudza krążenie krwi, dzięki czemu składniki aktywne z kosmetyków łatwiej przenikają w głębsze warstwy skóry.
Pytanie, jak często szczotkować ciało, aby zauważyć pozytywne efekty? Najlepiej poświęcić na nie kilka minut dziennie. Jeśli masz intensywny tryb życia i jest to niemożliwe, spróbuj wykonać masaż suchą szczotką przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że brak systematyczności może sprawić, że nie zauważysz żadnych pozytywnych zmian.
Czy każdy może szczotkować ciało na sucho?
Pomimo wielu pozytywnych efektów, jakie przynosi regularne szczotkowanie, nie każdy może sobie na nie pozwolić. Przeciwwskazaniem są m.in. świeże blizny, aktywne stany zapalne, zakażenia i podrażnienia skóry, opryszczka, trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), pękające naczynka.
Ponadto powinnaś zachować szczególną ostrożność, jeśli masz znamiona na skórze. Omijaj okolice, w których występują. W przypadku gdy jest to niemożliwe, lepiej pomyśl nad inną metodą pielęgnacji ciała.
Szczotkowanie na sucho - dlaczego warto wdrożyć je do naszej pielęgnacji?
Znasz już kilka ważnych informacji na temat szczotkowania ciała. W takim razie czas odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego warto włączyć je do planu pielęgnacji?
Szczotkowanie ciała na sucho jest doskonałym połączeniem masażu i peelingu. To dobra informacja, jeśli jesteś zabiegana i nie masz czasu na to, żeby wykonywać je osobno. Szczotkowanie ciała za pomocą specjalnie zaprojektowanej szczotki pozwala usunąć martwy naskórek, a dodatkowo przyczynia się do sprawniejszego przepływu krwi i limfy. Ponadto sprawia, że skóra staje się gładka, jędrna i elastyczna.
Szczotkowanie skóry jest świetną bazą do dalszych zabiegów. Wszystko dzięki temu, że usuwa martwy naskórek i sprawia, że składniki aktywne z kosmetyków łatwiej przenikają w głąb skóry.
Poza tym jest to nie tylko sposób na pozbycie się martwego naskórka, stymulowanie przepływu krwi, poprawę elastyczności i jędrności skóry. Szczotkowanie na sucho to także coś dla "ducha". Okrężne ruchy wykonywane w trakcie masażu pozwalają się odprężyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Dzięki temu nie musisz jechać do salonu spa, aby się zrelaksować – możesz zrobić sobie spa w domowym zaciszu.
Szczotkowanie na sucho krok po kroku.
Myślisz o regularnym szczotkowaniu na sucho? W takim razie sprawdź jak prawidłowo je wykonać.
- Zaopatrz się w akcesoria niezbędne do szczotkowania na sucho. Na szczęście ich lista nie jest długa – wystarczy odpowiednia szczotka. Najlepiej z naturalnym włosiem i bawełnianym paskiem, który zapewnia wygodne trzymanie.
- Wybierz odpowiedni moment na szczotkowanie ciała. Zaleca się, aby wykonać je kilka minut przed kąpielą. Choć jeśli jest to niemożliwe lepiej wybrać inną porę dnia niż zrezygnować z zabiegu.
- Szczotkowanie ciała na sucho zacznij od stóp. Najpierw wykonuj długie ruchy od palców w kierunku pięt (tak, aby dokładnie wymasować podeszwę stóp). Następnie przejdź do masażu skóry wokół kostek. Masuj ją okrężnymi ruchami – każdy z nich powtórz kilka razy.
Kolejny etap to szczotkowanie nóg. W celu usprawnienia przepływu limfy Twoje ruchy powinny być długie, posuwiste i wykonywane w kierunku serca. - Gdy Twoje stopy i nogi są już dokładnie wymasowane czas przejść do pośladków. Podobnie jak w przypadku nóg wykonuj ruchy w kierunku serca. Jeśli zauważyłaś, że na skórze pośladków pojawiły się rozstępy lub cellulit możesz poświęcić więcej czasu na masaż tej okolicy. Jednak pamiętaj, że mocniejszy nacisk nie powinien powodować bólu.
- Następny krok to masaż brzucha. W tym przypadku są 2 teorie. Pierwsza z nich mówi, że należy szczotkować brzuch, wykonując okrężne ruchy, zgodnie ze wskazówkami zegarka. Z kolei druga zaleca ruchy skierowane w stronę serca. Pytanie, którą z nich wybrać? Odpowiedź zależy od Twoich potrzeb – jeśli chcesz usprawnić proces trawienia, wybierz pierwszą z nich, a gdy zmagasz się z zastojami limfy, wykonuj ruchy skierowane ku sercu.
- Teraz czas na masaż piersi. Jest to bardzo delikatna okolica, dlatego nie rób gwałtownych ruchów. Zwróć uwagę na to, aby były one delikatne i dokładne. Poza tym pamiętaj o tym, aby omijać brodawki.
- Po masażu piersi przejdź do pleców. W tym przypadku przyda Ci się szczotka z dłuższą rączką.
Szczotkowanie ciała na sucho zakończ masażem rąk i dłoni. Najpierw zajmij się palcami, później wewnętrzną stroną dłoni, a następnie przejdź do rąk. Nie zapominaj o łokciach – masuj je tak, jak skórę wokół kostek.
Szczotkowanie ciała zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Warto znaleźć na nie czas, nawet jeśli Twój grafik jest bardzo napięty. To prosty zabieg, który nie wymaga użycia specjalnych kosmetyków, czy sprzętu, a daje zachwycające efekty!
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty.
Moją pasją jest fotografia portretowa.