sucha skóra na stopach

Sucha i pękająca skóra stóp to problem, z którym zmaga się wiele osób. Nie tylko zaburza on estetykę, ale także jest przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów – swędzenia, pieczenia, nadmiernego złuszczania się naskórka. Na szczęście można sobie z nim poradzić w domowych warunkach. Poznaj zasady pielęgnacji stóp przy suchej skórze.

Skóra na stopach może ulec przesuszeniu przez cały rok. Jednak szczególnie często przytrafia się to zimą. Winne są niskie temperatury, suche powietrze w pomieszczeniach, dieta uboższa w składniki odżywcze, a także grube skarpetki i zabudowane buty. Warto pamiętać, że im szybciej zostanie wdrożona odpowiednia pielęgnacja, tym łatwiej pozbyć się uciążliwego problemu.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • skąd bierze się sucha skóra stóp;
  • jak pielęgnować stopy przy suchości skóry;
  • jakie preparaty sprawdzą się najlepiej do suchej skóry stóp.

Jak do tego doszło, czyli sucha skóra na stopach bez tajemnic

Skóra stóp różni się od skóry na innych częściach ciała. Przede wszystkim jest ona grubsza – nawet 3–4 razy. Jej naskórek jest mocno rozbudowany, a warstwa rogowa pogrubia się – szczególnie pod wpływem różnego rodzaju czynników mechanicznych (np. tarcia lub ucisku). Na podeszwach stóp obecna jest duża liczba gruczołów potowych. Nieobecne są natomiast gruczoły łojowe, co ma zapewniać lepszą przyczepność do podłoża.

 

Objawy przesuszonej skóry stóp to:

        • nadmierne łuszczenie się naskórka,
        • szorstkość skóry,
        • pieczenie i swędzenie skóry,
        • zmiana zabarwienia naskórka na biały lub żółty,
        • nieestetyczne pęknięcia (a w skrajnych przypadkach nawet rozpadliny sięgające do skóry właściwej).

Jest wiele przyczyn nadmiernej suchości skóry stóp. Brak gruczołów łojowych oznacza brak łoju, który naturalnie nawilża naskórek i zapobiega parowaniu wody z głębszych warstw. Dlatego najczęściej do przesuszenia dochodzi, gdy skóra nie jest regularnie nawilżana przy pomocy dedykowanych preparatów. Nie zaleca się stosowania kosmetyków przeznaczonych do innych części ciała. Stopy mają szczególne potrzeby, a więc wymagają innych składników aktywnych.

Również niewłaściwa pielęgnacja jest przyczyną przesuszenia skóry na stopach. Mowa tutaj o stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków lub używaniu ich niezgodnie z zaleceniami producenta. Szczególnie niekorzystne jest zbyt częste złuszczanie naskórka (peeling). Prowadzi ono do nadmiernego rogowacenia skóry, co skutkuje jej przesuszeniem.

Za przesuszenie i łuszczenie się skóry na stopach może odpowiadać również grzybica stóp. To bardzo powszechna choroba spowodowana przez infekcję grzybami dermatofitowymi. Źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorą osobą lub skażonymi przedmiotami (np. podłogą na basenie, ręcznikiem, przedmiotami higienicznymi). Objawy grzybicy widoczne są głównie na bocznej powierzchni palców lub między palcami.

 

 

Sucha skóra na stopach może być objawem choroby dermatologicznej – np. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Powodują ją również zaburzenia mikrokrążenia, nieprawidłowości hormonalne, cukrzyca, deformacje stóp. Nie można zapomnieć o różnego rodzaju czynnikach zewnętrznych, takich jak:

  • noszenie niewłaściwego obuwia,
  • suche powietrze w pomieszczeniu,
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • nieodpowiednia dieta (uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały).

Zaobserwowanie suchej skóry wymaga podjęcia odpowiednich działań. Głównym elementem troski o piękne stopy jest codzienna pielęgnacja przy użyciu dobrej jakości kosmetyków.

sucha skóra na stopach

Sucha skóra na stopach – poznaj sposoby na jej zapobieganie

Podstawą jest odpowiednie nawilżenie skóry. Dlatego do kosmetyczki należy dołączyć preparaty właśnie o takich właściwościach. Warto postawić na kosmetyki z mocznikiem, ceramidami, naturalnymi olejami, kwasem hialuronowym, które są dodatkowo wzbogacone o wyciągi roślinne. Stopy należy nawilżać codziennie, po każdym umyciu.

Przykrym dolegliwościom można zapobiegać także poprzez regularne usuwanie martwego naskórka. Jednak należy to robić maksymalnie 1 raz w tygodniu. W przeciwnym razie efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Popękane pięty, które bolą, krwawią lub zostały zainfekowane, koniecznie trzeba skonsultować ze specjalistą. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na wizytę do podologa. Do poradni podologicznej można uczęszczać także profilaktycznie – w celu opracowania podeszew stóp, usunięcia zrogowaceń i ewentualnych zmian skórnych.

Na suche stopy można także stosować kąpiele lecznicze. Doskonale sprawdzają się w tym napary ziołowe – np. z nagietka, rumianku, ziela krwawnika.

Należy także unikać czynników, które sprzyjają przesuszeniu skóry lub odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Latem nie można zapomnieć o smarowaniu stóp kremem z filtrem UV. Natomiast zimą należy nosić skarpety i buty z naturalnych materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze.

8 produktów na suchą skórę na stopach

W codziennej pielęgnacji stóp warto postawić na kosmetyki dobrej jakości. Powinny być one pozbawione składników powszechnie uznawanych za szkodliwe – sztucznych barwników, parabenów i substancji drażniących. Dlatego przed zakupem należy zapoznać się ze składem preparatu.

Do codziennej pielęgnacji stóp szczególnie polecane są:

1. CeraVe SA Regenerujący krem do stóp do skóry bardzo suchej i szorstkiej
To delikatny krem do stóp, który nawilża i zmiękcza naskórek, a także wspiera złuszczanie martwych komórek. Dodatkowo tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry. Zawiera kompozycję trzech ceramidów, które są identyczne, jak te obecne w skórze. Obecne są w nim także fitosfingozyny, kwasy tłuszczowe i cholesterol.

2. SNAILMED Maść Do Stóp
To maść, która doskonale sprawdza się na pękające pięty i bardzo przesuszoną skórę. Zawiera czysty śluz ślimaka. Doskonale nawilża, łagodzi podrażnienia, a także działa przeciwbakteryjnie, dzięki czemu zmniejsza ryzyko infekcji.

3. ONLYBIO Foot Naturalnie Odżywczy Balsam Do Stóp
To balsam zawierający 99% składników pochodzenia naturalnego. Wyraźna poprawa kondycji skóry jest widoczna już po pierwszym użyciu. Preparat przywraca skórze miękkość, gładkość i odpowiedni poziom nawilżenia. Dodatkowo chroni przed nadmierną utratą wody z jej głębszych warstw.

4. SVR TOPIALYSE Barrière Regenerujący Krem Barierowy
Krem przeznaczony jest do skóry wrażliwej ze skłonnością do atopii. Odżywia, nawilża i doskonale chroni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i nieprzyjemne objawy (takie jak świąd i pieczenie). Zawiera kwasy omega, kwas hialuronowy, peptydy, olej abisyński i kwas lukrecjowy.

sucha skóra na stopach

5. ONLYBIO Foot Naturalnie Zmiękczające Masełko Do Stóp
To wegańska formuła zawierająca 99% składników pochodzenia naturalnego – m.in. masło shea, masło kokosowe i botaniczną lanolinę. Preparat głęboko wnika w naskórek, gdzie nie tylko nawilża, ale także wspiera procesy naprawcze.

6. ONLYBIO Foot Naturalnie Złuszczający Peeling Do Stóp
Naturalny peeling, który wspiera proces złuszczania naskórka. Zawiera składniki aktywne – kwas glikolowy, papainę, pestki moreli, pestki truskawek, olej z pestek malin i botaniczną lanolinę – które radzą sobie z twardym naskórkiem, zrogowaceniami oraz natychmiastowo przywracają skórze gładkość i miękkość.

7. Maść Z Witaminami A i E "NA ZDROWIE"
Witamina A wspiera regenerację naskórka i przyspiesza gojenie się uszkodzeń. Natomiast witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki skóry. Takie połączenie poprawia kondycję i wygląd skóry, a także chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

8. L’BIOTICA Złuszczająca maska do stóp w postaci nasączonych skarpetek
To maska zawierająca roślinne składniki aktywne (mocznik, ekstrakt z owoców papai oraz cytryny, wyciąg z rumianku), które nie tylko usuwają martwy naskórek, ale także odciski, zrogowacenia i zgrubienia. Po kuracji skóra stóp jest doskonale odżywiona i gładka. Opakowanie zawiera dwie skarpetki nasączone płynem, które pozostawia się na stopach na 60–90 minut.

Podsumowanie

Przesuszona skóra na stopach wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej celem jest intensywne odżywienie i nawilżenie, a także zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. W kosmetyczce powinny znaleźć się kremy nawilżające z mocznikiem, ceramidami, kwasem hialuronowym, naturalnymi olejami i wyciągami roślinnymi. Nie można zapomnieć także o regularnym złuszczaniu martwego naskórka. Warto też uczęszczać na profesjonalne zabiegi podologiczne.

 

Angelika Janowicz


Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się pisaniem o zdrowiu, ponieważ dla niej edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa są jednymi z najważniejszych elementów profilaktyki. Prywatnie wielbicielka pieszych wędrówek i kuchni greckiej.