
Zmiany skórne w postaci czerwonych plam nie są tylko problemem natury estetycznej. Mogą być one objawem chorób, które wymagają leczenia lub informować o błędach pielęgnacyjnych, które trzeba naprawić. Nigdy nie należy ich bagatelizować. Sprawdź, jak poradzić sobie z czerwonymi plamami na twarzy.
Czerwone plamki na twarzy mogą pojawić się w każdym wieku. Zdarza się, że są obecne już u niemowląt, co rodzice powinni wziąć pod uwagę przy codziennej pielęgnacji. Objaw ten występuje u obu płci, chociaż częściej obserwuje się go u kobiet.
Z tego tekstu dowiesz się:
- czym charakteryzują się czerwone plamy na twarzy;
- jakie są przyczyny czerwonych plam na twarzy;
- jak zapobiegać czerwonym plamom na skórze twarzy.
Czerwone plamy na twarzy – charakterystyka
Czerwone plamy na skórze są fachowo nazywane rumieniem. Są to zmiany skórne o nieregularnym kształcie, które wyraźnie różnią się od zdrowej skóry. Mogą one występować w różnych miejscach na twarzy, ale szczególnie często obserwuje się je na policzkach.
Czerwone plamy na twarzy nie są jednorodnym objawem. Oznacza to, że może on wyglądać inaczej u różnych osób. Zależy to w głównej mierze od jego przyczyny. Czerwone plamy przybierają różne kształty, mogą mieć kolor od różowego po ciemnoczerwony, są płaskie lub wystają ponad powierzchnię skóry. Zdarza się także, że towarzyszą im jeszcze inne objawy - np. świąd skóry, nadmierne łuszczenie naskórka, krosty.
Niezależnie od tego, jak wyglądają czerwone plamy na twarzy i czy towarzyszą im inne objawy – nie należy ich bagatelizować. Konieczne jest obserwowanie swojej skóry i jej reakcji na różne czynniki. Warto odnotować, w jakich sytuacjach pojawia się lub nasila zaczerwienienie. Dzięki temu możliwe jest poznanie przyczyny czerwonych plamy na twarzy i ich skuteczne wyeliminowanie.
Czerwone plamy na twarzy – co odpowiada za ich powstanie?
Czerwone plamy pojawiają się z różnych powodów. Nie zawsze świadczą o procesach chorobowych, chociaż niekiedy są ich objawem. Jednak częściej są związane z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, rodzajem cery, genetyką, a nawet nieprawidłową pielęgnacją.
Cera naczynkowa
Zaczerwienienie skóry twarzy jest charakterystyczne dla cery naczynkowej. Jest ona bardzo wrażliwa, cienka i bardzo reaguje na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (m.in. zmianę temperatury, wiatr, wilgoć, promieniowanie słoneczne). Pod ich wpływem naczynia krwionośne – umiejscowione bardzo płytko pod skórą – natychmiast się rozszerzają, czego efektem są czerwone plamy. Dodatkowo naczynka są kruche i łatwo pękają. Wówczas na twarzy pojawiają się tzw. pajączki (teleangiektazje).
Trądzik różowaty
Częstą przyczyną czerwonych plam na twarzy jest trądzik różowaty. Jest to choroba zapalna o charakterze przewlekłym. Jest ona zaliczana do tzw. nerwic naczynioruchowych. Początkowo obserwuje się zwiększoną reaktywność naczyń krwionośnych. Wówczas zaczerwienienie pojawia się pod wpływem czynników zewnętrznych (jak w przypadku cery naczynkowej) – m.in. stresu, promieniowania słonecznego, chlorowanej wody. Obejmuje środkową część twarzy. Rumień pojawia się i znika, ale z czasem utrwala się. Dochodzą też inne objawy. U osób z trądzikiem różowatym można zaobserwować:
- teleangiektazje,
- obrzęk skóry,
- zmiany skórne (grudki, krosty),
- uczucie pieczenia skóry,
- pogrubienie skóry,
- zmiany przerostowe (szczególnie na nosie).
Pojawienie się powyższych objawów jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Trądzik różowaty musi być leczony przez specjalistę.


Atopowe zapalenie skóry
Czerwone, swędzące plamy na twarzy mogą być objawem chorób alergicznych. Jedną z najczęstszych jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Występuje ona głównie u małych dzieci, jednak może się zdarzyć, że przetrwa lub powróci w wieku dorosłym. Jej przyczyną jest nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na niskie dawki alergenów. W efekcie dochodzi do namnażania się komórek, które wydzielają cytokiny prozapalne. Te z kolei pogarszają stan skóry. Atopowe zapalenie skóry jest uwarunkowane genetycznie.
W przebiegu choroby występują czerwone plamy na twarzy, a także nadmierna suchość, świąd i pieczenie twarzy. Mogą być obecne zmiany wysiękowe. Często też dochodzi do infekcji bakteryjnych skóry.
Przesuszenie skóry
Czerwone, suche plamy na twarzy najczęściej są spowodowane nieprawidłową pielęgnacją. Wskazują one na odwodnienie skóry. Dzieje się to m.in. u osób, które nie nawilżają cery lub stosują do tego nieodpowiednie kosmetyki (np. zawierające syntetyczne substancje lub przeznaczone do innego rodzaju cery).
Skóra, której brakuje odpowiedniego nawilżenia, traci naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Wówczas łatwo o jej podrażnienie i uszkodzenie. Jednym z ich objawów jest właśnie zaczerwienienie. Mogą mu towarzyszyć: nadmierne łuszczenie skóry, świąd, pieczenie.
Stres
Czerwone przebarwienia na twarzy mogą pojawić się pod wpływem silnych emocji i stresu. Wówczas mają charakter przewlekły i ustępują samoistnie, gdy napięcie emocjonalne ustąpi. Zaczerwienienie ogranicza się do twarzy lub rozprzestrzenia się też na szyje i dekolt. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.
Łojotokowe zapalenie skóry
Przewlekłą chorobą dermatologiczną, która powoduje czerwone plamy na twarzy, jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Pojawia się ona zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest spowodowana nadczynnością gruczołów łojowych. W efekcie dochodzi do wzmożonej produkcji sebum, które zatyka ujścia mieszków włosowych, stwarza doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów, pogarsza ogólną kondycję skóry oraz powoduje jej nadmierne złuszczanie i podrażnienia.
Objawem ŁZS są rumieniowe plamy na skórze twarzy. Są one pokryte żółtymi łuskami. Zmiany występują głównie na czole, nosie i policzkach. Często towarzyszy im zaczerwienienie i świąd.
Czynniki zewnętrzne
Za zaczerwienienie twarzy mogą odpowiadać różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Objawy mogą zaobserwować szczególnie posiadacze cery wrażliwej. Skóra może reagować rumieniem na wysoką temperaturę, mróz, suche powietrze, ostre przyprawy, alkohol, chlorowaną wodę w basenie, a także niektóre leki. Najczęściej czerwone plamy znikają samoistnie po ustaniu czynnika drażniącego.
Choroby ogólnoustrojowe
Czerwone plamy na twarzy mogą być jednym z objawów chorób ogólnoustrojowych. Jedną z nich jest toczeń rumieniowaty układowy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, dotykające tkanki łącznej. W jego przebiegu dochodzi do uszkodzenia wielu tkanek i narządów.
Nie jest znana dokładna przyczyna tocznia rumieniowatego. Wiadomo, że w rozwoju schorzenia ważne są predyspozycje genetyczne oraz dodatkowe czynniki (leki, zaburzenia hormonalne, zakażenie, palenie papierosów, ekspozycja na światło słoneczne). Objawy choroby to:
- zaczerwienienie twarzy w kształcie motyla (obejmuje policzki, grzbiet nosa, okolicę oczu, niekiedy także czoło),
- bóle mięśni,
- ból i obrzęk stawów,
- zmęczenie i osłabienie,
- podwyższona temperatura ciała,
- pokrzywka,
- świąd skóry.
W przebiegu tocznia zmiany pojawiają się również w nerkach, sercu, płucach, naczyniach krwionośnych i tkance nerwowej.
Czerwone plamy na twarzy – jak im zapobiegać?
Przede wszystkim warto poznać przyczynę czerwonych plam. Jeżeli jest ona związana z chorobami, konieczne jest rozpoczęcie ich leczenia pod okiem lekarza.
Istotną rolę odgrywa także prawidłowa pielęgnacja. Konieczne jest stosowanie delikatnych, naturalnych kosmetyków. Dobrze, aby w ich składzie obecne były substancje, które doskonale nawilżają, działają antyoksydacyjnie oraz wzmacniają naczynka krwionośne (m.in. oczar wirginijski, witamina C, ekstrakt z kasztanowca zwyczajnego, ekstrakt z arniki górskiej).
Wskazane jest, aby unikać niekorzystnych czynników. Konieczne jest zabezpieczanie skóry przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego przed każdym wyjściem należy zastosować krem z filtrem UV (również zimą!). Warto też zrezygnować z ostrych przypraw, alkoholu i palenia papierosów.
Podsumowanie
Czerwone plamy na twarzy wywołane są przez różne przyczyny. Są objawem chorób dermatologicznych i ogólnoustrojowych, ale także błędów pielęgnacyjnych. Do ich wystąpienia przyczyniają się też czynniki zewnętrzne – m.in. mróz, wysoka temperatura, stres. W zapobieganiu zaczerwienieniom ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.


Angelika Janowicz
Absolwentka kierunku pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Zajmuje się pisaniem o zdrowiu, ponieważ dla niej edukacja i zwiększanie świadomości społeczeństwa są jednymi z najważniejszych elementów profilaktyki. Prywatnie wielbicielka pieszych wędrówek i kuchni greckiej.