
Zauważyłeś, że skóra łokci jest przesuszona? Jeśli tak, pewnie szukasz sposobu na to, aby przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia i sprawić, że znów będzie piękna i gładka. Podpowiemy Ci, jak to zrobić!
Z tego tekstu dowiesz się:
- jakie są najczęstsze przyczyny suchej skóry na łokciach,
- w jaki sposób zadbać o przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry na łokciach.
Suche łokcie - dlaczego skóra staje się wysuszona?
Zastanawiasz się, dlaczego masz suchą skórę na łokciach i kolanach? Oto najczęstsze przyczyny:
- odwodnienie organizmu;
- nałogowe palenie papierosów;
- zażywanie wybranych leków (suche kolana i łokcie to problem, z którym mogą zmagać się osoby zażywające retinoidy oraz wybrane leki
- moczopędne – jeśli też do nich należysz, nie odstawiaj ich samodzielnie, tylko skonsultuj się z lekarzem);
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne i wiatr;
- niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A – są to składniki, które odpowiadają za to, że skóra jest odpowiednio nawilżona;
- częste korzystanie z basenu z chlorowaną wodą, gorących kąpieli i pryszniców;
- bardzo ciasne ubrania – ich częste noszenie powoduje nadmierne tarcie, a tym samym podrażnienie skóry;
- długotrwały stres przyczyniający się do uszkodzenia "płaszcza hydrolipowego" (jest to zewnętrzna powłoka ochronna, która zapewnia
- odpowiednie nawilżenie skóry);
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry, używanie wysuszających kosmetyków;
- predyspozycje genetyczne;
Suche i zrogowaciałe kolana oraz łokcie mogą pojawić się u Ciebie w wyniku działania tylko jednego lub kilku powyższych czynników. Dlatego przyjrzyj się dokładnie, jak wygląda Twoja pielęgnacja skóry, styl życia. Jeśli pomimo zmian w tym zakresie, nie możesz pozbyć się problemu z suchą skórą na łokciach i kolanach, pomyśl, czy nie warto udać się po pomoc do specjalisty.
Czy sucha skóra na łokciach może świadczyć o chorobie?
Niewłaściwa pielęgnacja, noszenie ciasnych ubrań, częste zażywanie kąpieli słonecznych, dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe itd. – to nie jedyne przyczyny suchej skóry na łokciach. W niektórych przypadkach odpowiada za nie choroba np.:
- Łuszczyca pospolita – to choroba skóry, która pojawia się u osób w różnym wieku. Jej przyczyny nie są do końca znane – przypuszcza się, że pewną rolę może odgrywać nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Jak objawia się ta choroba? Oprócz tego, że skóra staje się sucha, pojawiają się na niej charakterystyczne wykwity.
- Grzybica skóry gładkiej – jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń skóry wywołanych przez grzyby. Do jej rozwoju predysponują czynniki, takie jak: stosowanie antybiotyków i leków immunosupresyjnych, nieprzestrzeganie zasad higieny, złe nawyki żywieniowe, podeszły wiek, drobne urazy, czy nadmierna potliwość. W przebiegu choroby pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Poza tym mogą wystąpić objawy, takie jak suchość skóry i swędzenie łokci.
- Atopowe zapalenie skóry (AZS) – to przewlekła choroba skóry o podłożu genetycznym. Objawy, które są dla niej charakterystyczne to uciążliwy świąd, przesuszona skóra, a także wykwity skórne. Mogą one ulec zaostrzeniu m.in. pod wpływem alergenów pokarmowych i wziewnych, podrażnień mechanicznych, stresu oraz infekcji.
- Niedoczynność tarczycy – suchą skórę łokci mogą powodować nie tylko dermatozy, ale i zaburzenia hormonalne towarzyszące chorobie tarczycy. Oprócz objawów skórnych towarzyszy jej m.in. nadmierne zmęczenie, problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Z kolei u dziecka suche łokcie mogą pojawić się w wyniku kontaktu z silnym detergentem, długiego przebywania na słońcu lub w pomieszczeniu z suchym powietrzem, a także choroby (przyczyną może być atopowe zapalenie skóry).
Poznaj 3 sprawdzone sposoby na suche łokcie!
Jeśli suche i szorstkie łokcie to również Twój problem, pewnie zastanawiasz się jak go rozwiązać. Poznaj 3 sprawdzone sposoby, które pomogą Ci o nim zapomnieć.
Sposób 1: Suche łokcie, a kosmetyki nawilżające
Suche łokcie podobnie, jak skóra twarzy, czy innych partii ciała wymagają odpowiedniego nawilżenia. Dlatego bardzo ważne jest regularne stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających. Ich wybór jest bardzo duży, stąd pytanie – czego szukać w ich składzie, aby poprawić kondycję skóry? Zwróć uwagę, czy kosmetyk, który chcesz kupić zawiera humektanty (wykazują silne właściwości nawilżające, które wiążą wodę w skórze) i/lub emolienty (mają właściwości natłuszczające, zmiękczające i regenerujące), takie jak:
- kwas hialuronowy,
- pantenol,
- aloes,
- gliceryna,
- mocznik,
- alantoinę,
- oleje roślinne (np. olej konopny, z awokado, canola).
Pamiętaj, aby dbać o odpowiednie nawilżenie skóry każdego dnia – szczególnie po wyjściu z basenu z chlorowaną wodą, czy gorącej kąpieli. Oprócz powyższych kosmetyków pamiętaj również o tych, które mają filtr UV. Ich stosowanie uchroni Cię przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, które może powodować suchość łokci.
Sposób 2: Zabiegi na suche łokcie
Kosmetyki natłuszczające i nawilżające to jedno. Oprócz codziennej pielęgnacji w rozwiązaniu problemów z suchymi łokciami mogą pomóc Ci różne zabiegi m.in.:
- Peeling chemiczny – może być dobrym rozwiązaniem, jeśli zwykły krem, czy peeling robiony w domu nie pomagają. Taki zabieg pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka, a także ujędrnić skórę.
- Fale radiowe – tego typu zabieg wykonuje się za pomocą urządzenia, które emituje fale radiowe o określonej długości. W miejscach naświetlanych (w tym przypadku na łokciach) powodują one pobudzenie fibroblastów tj. komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu (który wpływa nie tylko na poprawę jędrności, ale i nawilżenia suchej skóry na łokciach).
- Mezoterapia – polecana jest w przypadku suchej, wiotkiej i delikatnej skóry. Polega na wstrzykiwaniu w nią kwasu hialuronowego, który zatrzymuje wodę w naskórku, a także pobudza odnowę włókien kolagenowych.
- Zabieg parafinowy – polega na nakładaniu ciepłych okładów parafinowych na suche łokcie. Dzięki nim poprawia się poziom nawilżenia, a tym samym przesuszona szorstka skóra staje się gładka.
- Zabieg Radiesse – pomaga w walce ze skórą, która jest sucha i utraciła jędrność. Podczas zabiegu w głąb skóry wstrzykiwane są preparaty zawierające hydroksyapatyt wapnia stymulujący produkcję elastyny oraz kolagenu.
Sposób 3: Suche łokcie - postaw na zdrowy styl życia
W związku z tym, że sucha skóra na łokciach może być wynikiem źle zbilansowanej diety, odwodnienia, czy palenia papierosów, aby się jej pozbyć, zadbaj o zdrowy styl życia.
Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, czyli odwodnienie pojawia się pytanie, o to ile wody powinieneś pić? Mężczyźni powyżej 18. roku życia powinni przyjmować przynajmniej 2,5 litrów płynów dziennie, a kobiety 2 litry (przy czym w ciąży zapotrzebowanie zwiększa się do 2,3 litrów a w przypadku karmienia piersią do 2,7 litrów). Do tej ilości wlicza się nie tylko wodę butelkowaną, ale i płyny pochodzące m.in. z warzyw, owoców, zup.
Aby uniknąć odwodnienia, zadbaj o to, aby zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą. Jeśli jej smak Ci nie odpowiada, możesz dodać np. sok z cytryny lub limonki, listki mięty.
Jeśli Twoim problemem są suche łokcie, przyjrzyj się również temu, jak wygląda Twój jadłospis. Sucha skóra może świadczyć o niedoborze witaminy A, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Produkty zawierające te składniki to m.in. oleje roślinne, orzechy, pestki i nasiona, jajka, tłuste ryby morskie, owoce i warzywa.
Jak w praktyce wzbogacić dietę we wspomniane produkty? Dobrym rozwiązaniem jest np. włączenie do jadłospisu owsianki ze świeżymi owocami (szczególnie tymi bogatymi w beta-karoten, do których zaliczają się m.in. morele, brzoskwinie), surówek z warzyw (najlepiej z dodatkiem olejów roślinnych będących źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych), czy dań na bazie tłustych ryb morskich (do których zalicza się m.in. łosoś, makrela).
Podsumowanie
Suche łokcie to problem, o którym możesz zapomnieć, jeśli będziesz pamiętał o regularnym stosowaniu kosmetyków nawilżających, zdrowej diecie, odpowiednim nawodnieniu organizmu, a także unikaniu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. A jeśli przestrzeganie tych zasad nie pomaga na suche kolana i łokcie, zgłoś się po pomoc do specjalisty – nadmierna suchość może świadczyć również o chorobie.
Bibliografia:
- Bojarowicz H, Woźniak B. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. Probl Hig Epidemiol 2008, 89(4): 471-475.
- Tłoczek K. Wpływ chorób tarczycy na skórę, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2015 / vol. 4.
- Wilczyński S. Etiopatogeneza suchej skóry, “Aesthetica” 2014, nr 3, s. 42-47.
Monika Smaczniak
Kosmetolog
Ukończyła studia z zakresu kosmetologii specjalistycznej. Specjalizuję się w copywritingu i prowadzeniu social media branży beauty. Moją pasją jest fotografia portretowa.